Odpowiednia, niebanalna aranżacja wnętrza komercyjnego to wartość dodana – zachęca klientów do przekroczenia progu i sprawia, że zwyczajna czynność, jaką jest robienie zakupów, staje się miło spędzonym czasem. Ale jak przekuć pomysł w celną realizację? Sprawdzamy, jakich błędów przy projektowaniu wnętrza sklepu należy się wystrzegać.
1. Brak planu wnętrza komercyjnego
Wiele osób projektując wnętrze komercyjne, skupia się na wyglądzie mebli, zapominając o ich układzie. A przecież to, w jaki sposób rozmieścimy regały, wpływa na odbiór całego sklepu i wygodę w poruszaniu się między alejkami. Plany, spośród których możemy wybierać to m.in.:
- układ rzędowy – będzie dobrym rozwiązaniem do sklepów średnio powierzchniowych, umożliwia łatwe zagospodarowanie przestrzeni, wykorzystując powierzchnię ścian, podług oraz rogów. Sprawdzi się dla takich branż jak: spożywcza, kosmetyczna, zabawkarska czy księgarniach,
- układ pętlowy – sprawdzi się w niewielkich lokalach, gdzie zależy nam, żeby zagospodarować każdy metr kwadratowy powierzchni. Będzie idealny dla sklepów przy stacjach benzynowych, salonów prasowych czy innych sklepów specjalistycznych. Regały wytyczają ścieżkę, jaką musi pokonać klient od wejścia do kasy, co ułatwia wyróżnienie nowości lub asortymentu w cenach promocyjnych,
- układ o nieograniczonej ścieżce zakupowej – doskonałe rozwiązanie dla dużych i średnich lokali usługowych. Duża przestrzeń pozwala na kreatywne rozwiązania i łączenie wielu mebli sklepowych takich jak: gondole, wieszaki, regały ścienne czy tzw. szwedzkie stoły ekspozycyjne.
2. Zbyt wyraziste dodatki i wyposażenie sklepowe
Podstawowym zadaniem wyposażenia do lokalu komercyjnego jest ekspozycja asortymentu i należy o tym pamiętać na każdym kroku projektowania wnętrza sklepu. Warto wybierać regały o ponadczasowych, minimalistycznych formach, wówczas wzrok klientów będą przyciągać oferowane produkty, a nie meble. Innym ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie – ostre światło może męczyć oczy i zniechęcać do zakupów, warto wybrać jarzeniówki o przyjemnej, neutralnej barwie.
3. Meble prosto z sieciówki
Niestety meble z sieciówek często są wykonane z tanich, niskogatunkowych materiałów. Inwestując w meble na wymiar, mamy pewność, że wyposażenie zostanie wykonane z najwyższej jakości surowców takich jak: metal, drewno czy szkło hartowane. Stawiając na doświadczonych producentów, mamy gwarancję trwałości na lata. Regały wykonywane na zamówienie umożliwiają również wypełnienie przestrzeni nietypowych pomieszczeń – małych, z licznymi skosami bądź łukami.