Często mówi się, że aranżacja i oznakowanie sklepu to „niemi sprzedawcy”. Co kryje się za tym określeniem? Odpowiedni układ wyposażenia sklepu ma wpływ na efektywność sprzedaży. Czy to idealne ułożenie można uzyskać dzięki meblom systemowym, takim jak gondola sklepowa?

Gondola sklepowa – co to jest?

Najlepsze meble sklepowe to te, które można dopasować do sali handlowej. Gondola sklepowa to niski regał wolnostojący, należący do rodziny mebli systemowych. Systemowość tego rodzaju wyposażenia polega na tym, że meble można łączyć w rzędy. Dodatkowo dają możliwość aranżowania układu półek, ramek info, zawieszek, a także zakończeń rzędów. Kolejną zaletą, jaką ma systemowa gondola sklepowa, jest możliwość wykończenia jej prostopadłym zwieńczeniem w postaci:

  • perforowanych pleców,
  • dodatkowych półek,
  • paneli spacewall.

Gondola sklepowa ze zwieńczeniem perforowanym i spacewall idealnie łączy się z dedykowanymi dla niej ekspozytorami, tworząc dodatkowe miejsca na wystawienie towaru. Takie dopasowywanie mebli systemowych do kształtu i wielkości sali handlowej polega na układania modułów w taki sposób, by dokładnie pasowały do wnęk, ścian itp. zapełniając dostępną przestrzeń sklepu. Daje to możliwość efektywnego wykorzystania lokalu handlowego.

Aranżacje, które korzystnie wpływają na sprzedaż

Gondola sklepowa oraz inne meble systemowe dają duże możliwości aranżacyjne. Sklep, do którego chętnie wracają klienci, to nie tylko ten dobrze wyposażony, ale także odpowiednio oznaczony i zróżnicowany. Różnorodność gra tutaj ogromną rolę, ponieważ klient ocenia atrakcyjność sklepu automatycznie w ciągu kilku pierwszych minut zakupów. Jak przyciągnąć jego uwagę?

Pierwszym elementem jest wejście do lokalu, które musi być dobrze oznaczone. Poza tym koszyki i wózki zakupowe muszą znajdować się w widocznym miejscu – najlepiej po prawej stronie, bo większość konsumentów jest praworęczna. Strefa ta powinna zawierać strzałki pokazujące kierunek poruszania się w przypadku, gdy zostaną umieszczone barierki z wejściem jednokierunkowym.

Kolejny element wyposażenia sklepu to oczywiście meble oddalone od siebie na odległość dają możliwość swobodnego poruszania się po sklepie. Postawienie samych regałów sprawi, że sklep będzie nudny, a klienci się w nim zagubią. Dodatkowo taki labirynt swoją monotonnością nie zachęca do rozglądania się i poszukiwania towarów. Znudzony klient szybko chce opuścić sklep. Najlepsze efekty sprzedażowe uzyskują sklepy, które stosują w swojej aranżacji meble o różnych wysokościach i w różnych formach. Taka kompozycja wygląda na przemyślaną i nie nuży klienta.

Gondola sklepowa i meble systemowe – jak zróżnicować przestrzeń?

Różnorodność wysokości mebli w przestrzeni handlowej to niejedyna metoda na urozmaicenie sali handlowej. Z pomocą przychodzą meble systemowe jak np. gondola sklepowa, która dzięki możliwości zmiany umiejscowienia półek, haczyków i innych elementów staje się meblem dopasowanym do eksponowanego towaru.

Jak dopasować meble do towaru, by zwiększały wyniki sprzedażowe? Oto kilka przykładów:

  • dostosuj wysokość mebla do grupy docelowej, np. zabawki dla dzieci eksponuj na półkach, do których dosięgają maluchy, by móc je pooglądać,
  • towary będące w atrakcyjnej cenie (promocja przyciągająca klientów) umieść np. na średniej wysokości wyspie, najlepiej w dwóch miejscach: blisko wejścia, by zachęcić klienta do zajrzenia do sklepu i za połową sali, by klient musiał przejść większość sklepu, żeby do niej dotrzeć. Oznacz je dużym napisem informacyjnym „promocja” lub „wyprzedaż”. Wiele sklepów decyduje się także na umieszczenie takiej wyspy na końcu sklepu, jednak ma to sens tylko w przypadku małych sklepów – klienci nie lubią za dużo chodzić,
  • do eksponowania towarów popularnych, które ludzie najczęściej kupują np. chleb, papier toaletowy, wykorzystaj zwykłe regały czy gondole sklepowe – każdy konsument i tak je kupi.

 

Do wystawiania asortymentu, który chcesz, żeby się szybko sprzedał (w jakiś sposób wyróżnia Twój sklep lub po prostu masz z tych transakcji dobry dochód) wykorzystaj inne formy. Meble systemowe dają możliwość stworzenia gondoli sklepowej, półki czy regału o nietypowych wymiarach, układzie i kształcie. To właśnie taka ekspozycja przyciągnie klientów, bo przełamuje nudny porządek i przyciąga wzrok.

Aranżując sklep, zastanów się przede wszystkim nad celami, jakie chcesz osiągać. Jeśli masz towar, który wyróżnia Cię na tle konkurencji, pokaż go w atrakcyjny sposób. W tym celu skorzystaj z możliwości, jakie daje użycie mebli systemowych.

Gondola sklepowa –  gdzie kupić?

Meble sklepowe muszą być skonstruowane w taki sposób, by wygodnie można było na nich poukładać towar. Dodatkowo muszą spełniać normy bezpieczeństwa np. wytrzymywać obciążenie. Kolejnym ważnym aspektem jest wygoda korzystania z nich podczas zakupów. Zatem muszą być wykonane przez fachowców, którzy wiedzą, jak powinno się robić takie meble. Warto wiedzieć, że np. odległość między półkami musi być na tyle duża, by klient mógł swobodnie sięgnąć po towar i wybrać ten egzemplarz, który go interesuje.

Ogromne znaczenie w przypadku wyposażenia sklepowego ma też wykończenie. Przykładowo gondola sklepowa musi mieć gładkie narożniki, by klient czy pracownicy sklepu nie skaleczyli się podczas brania towaru. To jeden z wielu argumentów, dla których należy kupować meble sklepowe od fachowców, którzy wykonają dla Ciebie meble zgodne z ich przeznaczeniem i dopasują je do Twojego sklepu.